DNI OTWARTE I LO

Zapraszamy na dni otwarte I LO w Tarnowie w dniach 29 i 30 maja 2017r.

29.05.2017r. (poniedziałek) - godz.17.00 - 19.00 - spotkanie z Dyrekcją Szkoły oraz z Wychowawcami przyszłych klas pierwszych.

30.05.2017r. (wtorek) - godz.9.00 - 14.00 zapraszamy w świat w scenerii Disneya.

Szczegóły znajdują się na plakacie poniżej (kliknij zdjęcie).

 

 

O transplantologii w I LO

W dniach 19 i 26 kwietnia 2017r. w Auli I LO w Tarnowie odbyły się wykłady dla uczniów  klas II i III, które prowadził dr nauk medycznych Antoni Sydor – długoletni  ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Św. Łukasza w Tarnowie, specjalista chorób wewnętrznych i nefrologii, prezes tarnowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Wykłady dotyczyły zagadnień transplantologii. Dr Antoni Sydor zapoznał uczniów z historią przeprowadzanych przeszczepów organów, zagadnieniami etyczno – prawnymi oraz z życiem pacjentów po przeszczepie. Uczniowie uzyskali również informację, w jaki sposób zostać dawcą narządów poprzez podpisanie aktu woli. Podkreślił również rolę dawców żywych, spokrewnionych z biorcą narządu. Pamiętajmy! Przeszczep to dar życia!

Międzynarodowe egzaminy z języka niemieckiego - Instytut Goethego w Tarnowie

flaga_niemiecka.jpgGrupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego miała możliwość zdać egzamin Zertyfikat Deutsch w Tarnowie. Jest to możliwe dzięki współpracy PWSZ i Instytutu Goethego. Młodzież z klas I i II przez rok przygotowywała się do egzaminu. 

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

W czasie nauki w I LO można wziąć udział w wymianie międzynarodowej z liceum z okolic Hamburga. Znajomość języka niemieckiego otwiera szerokie możliwości zarówno w czasie studiów jak i w życiu zawodowym. Dzięki nauce niemieckiego zdobywa się umiejętności przydatne w czasie wyjazdu na stypendium, w pracy, podróży lub w życiu prywatnym. Znając języki jesteśmy otwarci na nowych ludzi i nowe doświadczenia. 

Egzaminy Instytutu Goethego. Po co je zdajemy?

Przygotowując się do egzaminu wyznaczamy sobie konkretny cel. Dzięki temu wzrasta nasza motywacja do nauki. Osiągamy konkretny poziom znajomości i mamy satysfakcję, gdy potwierdzimy to zdanym egzaminem. Poza tym egzaminy zewnętrzne oswajają nas ze stresem w czasie przyszłej matury. Można się sprawdzić w czasie bezpośredniej rozmowy z egzaminatorem i spokojniej przystąpić w przyszłości do matury.
Goethe-Institut oferuje egzaminy na wszystkich poziomach biegłości językowej Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ).
/opiekun grupy mgr Iwona Stec Bień/

Stypendium akademickie dla maturzystów

Fundacja Edukacyjna im. Jerzego Juzonia organizuje VI edycję stypendiów akademickich. W roku akademickim 2017/2018 Fundacja zamierza przyznać 500 stypendiów wypłacanych w 10 miesięcznych ratach po 500zł. Stypendia przyznawane są na okres pierwszego roku studiów stacjonarnych I stopnia. 

Warunki przyznawania stypendiów w Regulaminie Fundacji na stronie:

www.fejj.pl ,

Fanpage na Facebook'u: 

https://www.facebook.com/FEimJJ?fref=ts .

Zachęcamy naszych maturzystów do skorzystania z oferty.

Forum Europejskie Szkół Ziemi Tarnowskiej

W dniu 27 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie odbyło się XI Forum Europejskie Szkół Ziemi Tarnowskiej. W czasie jego trwania zorganizowano konkurs wiedzy z zakresu historii i bieżących spraw Unii Europejskiej, w którym wzięli udział uczniowie z Tarnowa i powiatu tarnowskiego. Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Agnieszka Hebda (2d) zajęła w nim II miejsce. Opiekunem uczennicy jest dr Janusz Kowal. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wrażenia z wycieczki do północnych Włoch

Nasze liceum zorganizowało wycieczkę do Włoch Północnych. Odbyła się ona w dniach od 27 kwietnia do 3 maja. Dzięki pomocy i życzliwości nauczycieli naszej szkoły, byliśmy w stanie zasmakować kultury, historii i sztuki innego kraju. Zobaczyliśmy wiele wspaniałych miejsc.

 

28 kwietnia - Werona
Do Werony dotarliśmy wczesnym porankiem po wielogodzinnej podróży autokarem z Tarnowa. Pierwszym przystankiem było Stare Miasto, gdzie mieliśmy przyjemność przejść się malowniczymi uliczkami tegoż miasta. Następnie zobaczyliśmy dom szekspirowskiej Julii Capuletti oraz słynny balkon. Odwiedziliśmy również wnętrze domu, w którym mogliśmy podziwiać stroje Romea i jego ukochanej. Naszym następnym celem było Sirmione położone na cyplu wcinającym się w południową część jeziora Garda. Czekał tam na nas XIII-wieczny zamek ze średniowiecznymi wieżami i kościołem oraz spacer wzdłuż brzegu. U schyłku dnia jedyne co nam zostało, to przybycie do hotelu, obiadokolacja i sen.

 

Czytaj więcej...

Sukces w Dyktandzie "O złote pióro"

27 kwietnia 2017 r. w ZSEO w Tarnowie odbyło się XVIII Dyktando Ortograficzne „O złote pióro”. Do wielkiego finału zgłosiło się kilkudziesięciu zawodników z całej Polski. Przewodniczącym jury konkursowego jak co roku był językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. dr hab. Bogusław Dunaj.

Wśród laureatów konkursu znalazł się uczeń naszej szkoły - Dawid Migacz z kl. II K, który w kategorii uczniowskiej zajął I miejsce. Dawidowi serdecznie gratulujemy, a chętnych do zmierzenia się z tekstem tegorocznego dyktanda zapraszamy do lektury.

TEKST DYKTANDA

 

Sebastian Pacura finalistą LXVI Olimpiady Fizycznej

P1140224 kadrW dniach 21 - 25 kwietnia 2017 r. w Auli i pracowniach Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Fizyki PAN odbył się etap centralny Olimpiady Fizycznej.

Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Sebastian Pacura (3h) uzyskał tytuł finalisty Olimpiady Fizycznej.

Sebastian to uczeń mgr W. Rejkowicza oraz mgr D. Dzioba, do olimpiady w klasie 2 i 3 przygotowywał się pod kierunkiem mgr Marka Lipińskiego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów podczas studiów na Wydziale Fizyki UJ.

Sukcesy w konkursach chemicznych

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas biologiczno – chemicznych brali udział w kilkuetapowych konkursach chemicznych. Michał Ryndal (Ic) i Emilia Bogacz (IIIc) zakwalifikowali się do I etapu 63 Olimpiady Chemicznej organizowanej przez Komitet Okręgowy. Do Finałowego II etapu Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego organizowanego przez Fundację PRO CHEMIA przy Wydziale Chemii UJ zakwalifikowali się: Armatys Monika, Bogacz Emilia, Grzyb Aleksandra, Karpiel Marta i Ramian Jan (klasa IIIc) oraz Augustyn Agnieszka, Leżoń Justyna (kl IIc) a także Cholewa Weronika, Mierniczek Mateusz i Surmacz Albert (IIf). Opiekunami uczniów są dr inż. Agnieszka Kubala i dr inż. Renata Adamiak. Wśród laureatów tego konkursu znaleźli się z klas trzecich: Armatys Monika i Bogacz Emilia, a z klas drugich w ścisłej czołówce na IV miejscu listy rankingowej konkursu była Weronika Cholewa z klasy IIf. Uczeń IIf Mateusz Mierniczek otrzymał wyróżnienie.

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu