Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

W sobotnie popołudnie, 2 września, w Parku Strzeleckim przed wejściem do BWA w Tarnowie, uczniowie I LO uczestniczyli w szóstej edycji Narodowego Czytania. Pod opieką mgr A. Szewczyk Wesele Stanisława Wyspiańskiego czytali: Zuzanna Ryba i Kamil Musiał z kl. III C oraz Magdalena Madej i Aleksandra Wal z kl. I C.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, a w ubiegłym roku Quo vadis

Tegoroczna lektura jest wyborem internautów, konkurowała ona z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego. Jej autorem jest Stanisław Wyspiański, wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmujący się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu