VII edycja Tarnowskiego Turnieju Matematycznego

26 listopada 2020 r. przeprowadzony został etap szkolny siódmej edycji Tarnowskiego Turnieju Matematycznego. W przeprowadzonych zdalnie eliminacjach wzięli udział następujący uczniowie: Miłosz Adamczyk, Daniel Bielaszka, Przemysław Janiszewski (3b), Maksymilian Czerniak, Mateusz Tokarz (2b) oraz Michał Kania (1d). Miło nam poinformować, że naszą szkołę w finale, który odbędzie się 9 lutego 2021 r., reprezentował będzie Maksymilian Czerniak

Tarnowski Turniej Matematyczny to zawody ogólnopolskie, których ideą jest zarówno rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów jak i przygotowanie młodzieży do przyszłych startów w zawodach matematycznych o podwyższonym stopniu trudności takich jak ogólnopolska olimpiada matematyczna. Zawody wystartowały sześć lat temu z inicjatywy grupy nauczycieli tarnowskich szkół średnich. Turniej odbywa się pod patronatem JM Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie i jest organizowany przez Katedrę Matematyki.

„Kreatywne” spotkanie z aktorem

Epidemiczna rzeczywistość zamknęła przed nami drzwi sal lekcyjnych, a jednocześnie wymusiła nowatorskie sposoby realizowania procesu edukacji. W trakcie zajęć rozwijających kreatywność „Sztuka filmowa” prowadzonych przez panią dr Grażynę Potępę młodzież w nowy sposób, a jednak aktywnie, uczestniczy w kulturze. Głównym celem wtorkowych spotkań uczniów klas drugich jest kształtowanie wrażliwości artystycznej, interpersonalnej, społecznej oraz wychowanie do wartości. W ramach realizacji tych zadań ostatnie zajęcia zdalne stały się przestrzenią dialogu ludzi młodych z aktorem teatralnym, serialowym i filmowym, panem Rafałem Zawieruchą.

Uczestnicy zajęć „Sztuka filmowa” przygotowali się do tego spotkania. Na wcześniejszych lekcjach poznali biografię Gościa, wysłuchali wywiadów, poznali Jego dokonania zawodowe, przygotowali pytania.

W trakcie wtorkowego spotkania online uczniowie mieli możliwość zadania swoich interesujących pytań, a nasz Gość cierpliwie, z humorem i życzliwie odpowiadał na nie. Dzięki temu dowiedzieliśmy się m.in. jak przebiegała droga pana Zawieruchy od marzeń o aktorstwie do ich zrealizowania, jak wygląda w praktyce proces przygotowywania się do roli teatralnej lub filmowej, o stresie przedpremierowym i sposobach jego przezwyciężania, o blaskach i cieniach pracy aktora, o radzeniu sobie z rozpoznawalnością. W czasie rozmowy nasz Gość podzielił się doświadczeniem pracy w teatrze, w serialu i wielu filmach. Opowiedział również o współpracy z Quentinem Tarantino, w trakcie której miał okazję pracować m.in. z L. DiCaprio, B. Pittem, A. Pacino czy M. Robbie.

Czytaj więcej...

Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH - chemia

Uczeń klasy 3c Jan Filipowicz zakwalifikował się do II etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z zakresu chemii. Opiekunem ucznia jest dr inż. Agnieszka Kubala. Gratulujemy Jankowi i życzymy dalszych sukcesów!

Projekt Ogólnopolskiej „Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH” realizowany jest od 2007/2008 r. jaki trójstopniowa olimpiada przedmiotowa. Podstawowym celem jest pogłębienie wiedzy z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Udział w Olimpiadzie pomaga w odkrywaniu talentów w obszarze nauk technicznych, jak i rozwijaniu umiejętności oraz zamiłowań z chemii. Olimpiada sprzyja lepszemu przygotowaniu młodzieży do wyzwań współczesnego świata, czyli wzrostu roli wiedzy i informacji przy coraz szybszym postępie naukowo-technicznym.

Śnieżny Dekalog - konkurs

Informujemy, że Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji oraz  Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo …na stoku” organizuje konkurs plastyczno-filmowy adresowany do dzieci i młodzieży szkolnej „Śnieżny Dekalog”, na zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Informacje o konkursi wraz z regulaminem znajdują się na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie https://tarnow.policja.gov.pl/kt/aktualnosci/6472,Konkurs-plastyczno-filmowy-Sniezny-dekalog.html

sniezny dekalog konkurs

Olimpiada Przedsiębiorczości

Informujemy, że uczennica naszej szkoły Klaudia Smagacz (3B) zajęła trzecie miejsce w etapie szkolnym wśród szkół z okręgu krakowskiego i zakwalifikowała się do etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości. Opiekunem uczennicy jest mgr Paweł Warzecha.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za awans do finału!
 
 

50. Olimpiada Biologiczna

10 października 2020r. odbył się etap szkolny 50. Olimpiady Biologicznej, w którym udział wzięli uczniowie klas biologiczno-chemicznych: Magdalena Bednarenko (2C), Aleksandra Kowal (2C), Karolina Hołda (2Cg) oraz Jakub Szczepański (3c), który uzyskał kwalifikację do zawodów II stopnia. Opiekunami uczniów sa nauczyciel biologii naszej szkoły: mgr Beata Chumińska, mgr Mirosława Ziemian i mgr Mariusz Pis.

Zawody organizuje Komitet Główny Olimpiady Biologicznej przy Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika wraz z Komitetami Okręgowymi, a uczestnicy wykazują się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale również umiejętnościami praktycznymi przeprowadzania badań przyrodniczych i dokumentowania ich wyników. 

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności

W tym roku odbyła się XXV edycja Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Tematyką wiodącą tej edycji była "Cukrzyca – prewencja i leczenie dietą". Podobnie jak w ubiegłych latach, olimpiada miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia ze szczególnym naciskiem na odpowiednie odżywianie, zwłaszcza w okresie choroby - w tym roku cukrzycy, choroby cywilizacyjnej. W etapie szkolnym, który odbył się w I LO 15.10.2020, wzięło udział 15 uczniów. Do etapu okręgowego zakwalifikowały się dwie osoby: Oliwia Zielińska z klasy 2C i Jakub Szczepański z klasy 3C oraz . Sytuacja pandemiczna pokrzyżowała plany i etap okręgowy odbył się już on line w dniu 4.12.2020. Opiekunami uczniów są mgr Beata Chumińska i mgr Mariusz Pis.
Dziękujemy za zaangażowanie uczniom oraz ich opiekunom. 

Olimpiada Fizyczna w dobie pandemii

Do zawodów II stopnia LXX Olimpiady Fizycznej zakwalifikowała się uczennica klasy 2bg Wiktoria Maksymiak.

Z uwagi na pandemię Komitet Główny Olimpiady Fizycznej podjął decyzję o przeprowadzeniu zawodów teoretycznych II stopnia w formie zdalnej. Uczestnicy będą rozwiązywać zadania u siebie w domu lub innym wybranym pomieszczeniu. Podczas trwania zawodów w danym pomieszczeniu może znajdować się tylko uczestnik, mając cały czas włączoną kamerę, mikrofon i głośnik. Kamera powinna być ustawiona tak, by pokazywała zawodnika. W każdej chwili osoba nadzorująca może zobowiązać uczestnika do zmiany ustawienia kamery. Całość działań i innych uregulowań postępowania podczas zawodów zdalnych, bardzo precyzyjnie opisuje Aneks do Regulaminu LXX Olimpiady Fizycznej. Zawody odbędą się 9 stycznia 2021 r. Opiekunem uczennicy jest mgr Marek Lipiński.

Gratulujemy Wiktorii i życzymy dalszych sukcesów!

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu