"Święte słowa" - projekt plastyczny

"Święte Słowa" - tak brzmiał tytuł projektu plastycznego zorganizowanego przez Fundację CORDARE oraz Gminne Centrum Kultury w Żabnie. Konkurs ogłoszono z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Trzy nasze uczennice otrzymały tytuł laureata zdobywając kolejno: 

I miejsce - Maja Galbarczyk (2e),

II miejsce - Wiktoria Słowińska (3d)

wyróżnienie - Gabriela Dworak (2cg). 

Udział w konkursie wzięła również Amelia Nawrocka (2eg).

Ze względu na pandemię zrezygnowano z oficjalnej gali rozdania nagród, ale wszystkie nadesłane prace można zobaczyć na wystawie, którą zorganizowano w "Galerii Rozmaitości" w GCK w Żabnie. Ilustracje można obejrzeć także na załączonej prezentacji multimedialnej dostępnej na stronie:  

https://www.youtube.com/watch?v=omjtm7e_WdE

Gratulujemy!

 

"O jeden poziom abstrakcji wyżej" - edycja 2020/2021

Rozpoczynamy kolejną VIII edycję Szkolnego Konkursu Matematycznego "O jeden poziom abstrakcji wyżej" objętego patronatem Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Regulamin konkursu oraz I zestaw zadań konkursowych znajdują się w zakładce Olimpiady i Konkursy (tutaj). Zachęcamy wszystkich zainteresowanych uczniów do wzięcia udziału w tegorocznym konkursie.

Ślubowanie klas pierwszych

Pomimo, że pandemia uniemożliwia tradycyjne spotkania i także te szkolne, to jak co roku nasi pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i w ten sposób stali się już w pełni uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Uroczyste ślubowanie odbyło się w Auli szkolnej w obecności przedstawicieli klas pierwszych. Wszyscy pozostali łączyli się zdalnie w swoich klasach i za pośrednictwem Internetu przeżywali te uroczyste chwile. Wszystkim nowym uczniom życzymy powodzenia, a Całemu Gronu Pedagogicznemu i Pracownikom szkoły składamy moc najlepszych życzeń z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej.

 

 

Sukces w konkursie literackim

Miło nam poinformować, że Łucja Wrzesień (2eg) zakwalifikowała się do trzeciego, ostatniego już etapu Ogólnopolskiego konkursu literackiego dla młodzieży "Giętkie Pióro". Konkurs ten powstał z inspiracji pisarstwem Karola Wojtyły. W pierwszym etapie uczestnicy pisali rozważania w formie eseju do fragmentu utworu Karola Wojtyły "Pieśń o Bogu ukrytym". W drugim etapie  młodzi pisarze, inspirując się poematem Wojtyły pt. "Kamieniołom", mieli za zadanie napisać nowelę. Do udziału w trzecim etapie zostało zakwalifikowanych 8 autorów najwyżej ocenionych nowel. Zadaniem uczestników jest teraz stworzenie scenariusza 1-aktowego spektaklu na podstawie własnej noweli.

Życzymy powodzenia!

Poniżej przedstawiamy docenioną przez Jury nowelę zatytułowaną "Spokój w chaosie".  

Spokój w chaosie

/Łucja Wrzesień/

Mężczyzna popatrzył na wskazówki zegara, które przesunęły się na godzinę 21.00. Oznaczało to dla niego czternaście godzin spędzonych w pracowni. Tak naprawdę zegar był tam jedynym przedmiotem, o którym można powiedzieć „nowy”. Drewniane ściany pracowni w kilku miejscach pokrywał grzyb, w powietrzu unosił się zapach wilgoci, przez okna wpadało ciemne światło księżyca, któremu wtórowała jedna mała lampka. Ustawiona była na kawałek drewna, w którym już od ponad tygodnia mężczyzna dłubał, skrobał i wycinał. Skóra na jego dłoniach, cała popękana i sucha, w końcu nie wytrzymała i z palca zaczęła powoli kapać krew. Mężczyzna zaklął cicho pod nosem i oderwał się od swojej pracy. Spojrzał na zegar, po czym znów powrócił wzrokiem do rzeźby. Przechylił lekko głowę i westchnął.

Czytaj więcej...

Mikołaj Duch "Prymusem Tarnowa"

29 września 2020 r. w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród "Prymus Tarnowa". Wśród nagrodzonych znalazł się Mikołaj Duch – absolwent naszej szkoły.
Przypomnijmy, że niedawno Mikołaj został także zdobywcą medalu Semper Primus i stypendium Fundacji I LO „Semper Primus”. Mikołaj swoje sukcesy zawdzięcza talentowi, ale przede wszystkim pracowitości i ciągłemu poszukiwaniu odpowiedzi na coraz to nowe pytania. Jako uczeń I LO brał udział w zawodach, konkursach oraz olimpiadach matematycznych i fizycznych odnosząc liczne sukcesy. Angażował się też w pracę na rzecz szkoły i prowadził koło matematyczne dla kolegów.

Gratulujemy i życzymy mu dalszych sukcesów!

Brodziak 2020

Tradycją naszej szkoły są spotkania integracyjne klas pierwszych w rejonie szczególnie lubianym przez patrona naszej szkoły - Kazimierza Brodzińskiego - zwanym Kamieniami Brodzińskiego. Zapraszamy do obejrzenia filmu z wyjazdu klasy 1b. 

 

Finał Szkolnego Konkursu Matematycznego „O jeden poziom abstrakcji wyżej” 2019/2020

W czwartek 24.09.2020 odbyło się oficjalne zakończenie VII Szkolnego Konkursu Matematycznego „O jeden poziom abstrakcji wyżej ”. 
Zespół nauczycieli matematyki I LO wręczył zwycięzcom ubiegłorocznego konkursu dyplomyoraz nagrody. Wśród nich znaleźli się: 

Miłosz Adamczyk (3b)                 - I miejsce

Mikołaj Duch (absolwent)            - II miejsce

Marcin Rylski (3b)                      - III miejsce

Opiekunami uczniów byli  mgr Krzysztof Horbacewicz i mgr Renata Żywiec. 

Projekt ten, zmierzający do otoczenia opieką uczniów I LO zainteresowanych matematyką, był objęty patronatem Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w roku 2020.

Stypendium PMT - nabór wniosków

Informujemy, że ruszył nabór wniosków o jednorazowe stypendium PMT dla uzdolnionych uczniów za rok szkolny 2019/2020 w oparciu o przepisy uchwały Nr LIV/575/2018 Rady Miejskiej w Tarnowie z dnia 24 maja 2018 roku w sprawie utworzenia „Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży” oraz szczegółowych warunków i trybu przyznawania przez Prezydenta Miasta Tarnowa jednorazowego stypendium dla uzdolnionych dzieci i młodzieży w ramach tego programu (Dz. Urz. Woj. Małop. z 2018 r., poz. 4141).

Zachęcamy do zapoznania się z aktualnie obowiązującymi dokumentami dot. przyznawania stypendium za osiągnięcia NAUKOWE I ARTYSTYCZNE, które znajdują się w zakładce „Stypendia”.

Termin składania wniosków: do 20 listopada 2020 r.

Miejsce składania wniosków: sekretariat uczniowski I LO.

Rowerowa Stolica Polski

Tarnów rywalizuje o Puchar Rowerowej Stolicy Polski!

Miasto które we wrześniu tego roku wyjeździ najwięcej kilometrów, zdobywa tytuł Rowerowej Stolicy Polski. By włączyć się do akcji należy ściągnąć aplikację i we wrześniu jak najczęściej jeździć rowerem! W linku szczegóły i klik do aplikacji. Nie trzeba być z Tarnowa, można jeździć w dowolnym miejscu w Polsce i zagranicą. Zachęcamy uczniów, rodziców, rodzeństwo i znajomych do włączenia się tej akcji propagującej zdrowy i ekologiczny tryb życia, a przy okazji promującej nasze miasto. Im więcej nas będzie, tym większe szanse.

https://tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Aktualnosci/Miasto/Rozpoczely-sie-zmagania-o-Puchar-Rowerowej-Stolicy-Polski

Nagrody i stypendia dla uczniów I LO

Informujemy, że zdobywcą medalu Semper Primus i stypendium Fundacji I LO „Semper Primus” został Mikołaj Duch (absolwent klasy 3b).

Stypendium Fundacji I LO „Semper Primus”dla najlepszego olimpijczyka I LO w roku szkolnym 2019/2020 zarząd fundacji przyznał Jakubowi Hońdo (klasa 3g).

Fundacja „Semper Primus”, Dyrekcja szkoły, samorząd uczniowski oraz absolwenci, wychowankowie śp. profesora Tadeusza Sypka informują, że Laureatem II edycji Nagrody im. Tadeusza Sypka za rok 2019/2020 został Marcin Franciszek Kosiba otrzymując nagrodę pieniężną w wysokości 2228 zł.

Życząc Laureatom sukcesów w dalszej edukacji, zachęcamy obecnych uczniów a przyszłych absolwentów do ubiegania się o nagrody w kolejnych latach.

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu