bn 20 21

Informacje dla maturzystów

Aktualne informacje dla osób przystępujących do egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2019/2020 znajdują się w zakładce MATURA. Prosimy wszystkich zainteresowanych o śledzenie pojawiających się komunikatów (Komunikat nr 1, Komunikat nr 2, Komunikat nr 3, Komunikat nr 4, Komunikat 5, Komunikat 6).

UWAGA!

25 maja 2020 r. mija termin potwierdzenia przystąpienia do matury ustnej (szczegóły znajdują się TUTAJ)

29 maja 2020 r. mija termin zgłaszania braku możliwości zasłaniania ust i nosa na terenie szkoły ze względów zdrowotnych (szczegóły znajdują się TUTAJ)

Stan czytelnictwa w I LO

Pod koniec pierwszego semestru w roku szkolnym 2019/2020 nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili ankietę mającą na celu zbadanie stanu czytelnictwa wśród uczniów klas pierwszych naszej szkoły. W badaniu wzięło udział 89% uczniów klas pierwszych. Większość badanych ma przyzwyczajenia lekturowe, nie stroni od książek, a poszukując lektury korzysta z różnych źródeł. Motywacją do czytania jest najczęściej przymus przeczytania lektury, formą książki jaką uczniowie wybierają jest nadal książka papierowa. Statystyczny uczeń klasy pierwszej przeczytał w ciągu 2019 roku przynajmniej 3 książki. Podjęte przez nauczycieli bibliotekarzy inicjatywy popularyzujące czytelnictwo wśród uczniów będą kontynuowane w kolejnym semestrze, aby rozbudzić wśród młodzieży czytanie dla przyjemności i zachęcić do sięgania po literaturę spoza obowiązkowej listy lektur. Szczegółowe wyniki badania opublikowane są w zbiorczym raporcie

 

Mikołajkowy prezent dla dzieci

mikolajki6-minW dniu 6 grudnia 2019 roku grupa wolontariuszy bibliotecznych wybrała się do Szkoły Podstawowej nr 2 w Tarnowie, aby poczytać uczniom klas pierwszych wiersze Juliana Tuwima. W akcji wzięli udział: Natalia Malig, Emilia Kulig, Kamila Wrzos, Żaneta Kuta, Magdalena Kuzera, Patrycja Franczyk i Daniel Broccato. Celem spotkania była promocja czytelnictwa wśród dzieci, rozwijanie wrażliwości kulturowej i społecznej naszych uczniów, a także współpraca ze środowiskiem lokalnym. 

Czytaj więcej...

Miliony publikacji dostępne w naszej Bibliotece!

Miło nam poinformować, że od dnia 29.11.2019r. wszyscy nasi czytelnicy uzyskają dostęp do platformy Academica.

 logo

Academica to obecnie ponad 3 miliony publikacji – w tym najnowsze podręczniki, monografie, czasopisma specjalistyczne, a także lektury na olimpiady przedmiotowe. Przeglądać katalog i wyświetlać zbiory, które nie podlegają ochronie prawnoautorskiej lub które zostały udostępnione na odpowiednich licencjach, można z dowolnego komputera z dostępem do Internetu na stronie: www.academica.edu.pl

Publikacje, które wciąż są chronione prawem autorskim można przeglądać w szkolnej bibliotece w godzinach jej pracy, na przeznaczonym do tego celu komputerze (terminal).

Jeśli nie znajdą Państwo w Academice poszukiwanej publikacji, to warto zgłosić ten brak bibliotekarzowi. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową każda
współczesna publikacja książkowa (od XIX wieku) może zostać w ciągu kilku dni zeskanowana i udostępniona.

Więcej informacji można znaleźć w podręczniku czytelnika Academiki.

Zapraszamy serdecznie!

Najaktywniejsi czytelnicy nagrodzeni

Przedstawiamy wyniki konkursów organizowanych przez bibliotekę szkolną w październiku 2019 roku:

Najbardziej zaczytanym nauczycielem została pani profesor Małgorzata Wrześniowska,

Najbardziej zaczytanym uczniem jest Natalia Malig z klasy 1A,

Najbardziej zaczytanym oddziałem została klasa 3F.

Nagrodzonych wyłoniono na podstawie aktywności czytelniczej zarejestrowanej w systemie bibliotecznym w okresie: 02.09.2019-31.10.2019 roku.

Przyznano również dwa wyróżnienia za napisanie rymowanki lub wiersza związanego z książką i czytaniem, dla: Małgorzaty Gajdy z klasy 1Ag oraz Kamili Morys z 1A.

Nagrodzono najaktywniejszych czytelników

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy niezapomnianych wrażeń czerpanych z czytania. Zachęcamy do wypożyczania książek przez cały rok szkolny, na końcu którego nagrodzimy najaktywniejszych czytelników.

Uwaga konkurs

„Smartfon w książce czy książka w smartfonie? Pomysł–Projekt–Inspiracja”

Konkurs Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej skierowany jest zarówno do uczniów jak i nauczycieli. 

Uczestnicy mogą przesyłać swoje prace: grę planszową, okładkę lektury, mem zachęcający do przeczytania lektury, projekt scenariusza zajęć dotyczących lektur lub gry miejskiej z elementami lektury do 15 stycznia 2020 r. na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Do wygrania sprzęt elektroniczny! Wybrane prace zostaną zamieszczone na stronie lektury.gov.pl.

Szczegółowe informacje i regulamin dostępne na stronie: www.ose.gov.pl

Bookcrossing – przyłącz się!


Tuż obok drzwi do biblioteki szkolnej pojawił się regał przeznaczony na bookcrossing – akcję mającą na celu łączenie miłośników czytania.

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowaliśmy różnorodne akcje promujące czytelnictwo, a ostatnią z nich jest wprowadzenie idei krążącej swobodnie książki.

Czytaj więcej...

Graham Masterton w rozmowie online

 

 

masterton1-min28 października 2019 roku zainteresowani uczniowie naszego liceum wzięłi udział w internetowym spotkaniu autorskim z Grahamem Mastertonem – brystyjskim pisarzem, twórcą horrorów, kryminałów i powieści historycznych, znanym na całym świecie.

 

Czytaj więcej...

Warsztaty kaligraficzne z Agnieszką Wilczek

kaligrafia1-minSobotni poranek spędziliśmy twórczo i rozwijająco, specjalnie dla zainteresowanych uczniów zorganizowano warsztaty kaligraficzne w szkolnej bibliotece. Zajęcia poprowadziła pani Agnieszka Wilczek – architekt, wykładowca w Szkole Kaligrafii Littera Nova w Krakowie, specjalizujaca się w italice – renesansowym piśmie włoskim.

 

Czytaj więcej...

Targi Książki w Krakowie

 

24 października 2019 roku grupa 51 uczniów z naszej szkoły wzięła udział w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Oprócz setek nowinek wydawniczych na uczestników czekały okazje cenowe, a zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, warsztatach teatru lalek oraz spotkaniach z autorami. Pierwsze dni Targów to również liczne warsztaty branżowe dla bibliotekarzy.

Przyjechała z nami nie lada zdobycz – najnowsza powieść Lucindy Riley pt. „Pokój motyli”, której oficjalna premiera będzie miała miejsce w listopadzie.

  

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu