bn 20 21

Informacje dla maturzystów

Aktualne informacje dla osób przystępujących do egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2019/2020 znajdują się w zakładce MATURA. Prosimy wszystkich zainteresowanych o śledzenie pojawiających się komunikatów (Komunikat nr 1, Komunikat nr 2, Komunikat nr 3, Komunikat nr 4, Komunikat 5, Komunikat 6).

UWAGA!

25 maja 2020 r. mija termin potwierdzenia przystąpienia do matury ustnej (szczegóły znajdują się TUTAJ)

29 maja 2020 r. mija termin zgłaszania braku możliwości zasłaniania ust i nosa na terenie szkoły ze względów zdrowotnych (szczegóły znajdują się TUTAJ)

Chór szkolny

Chór SCHOLAE JUVENTUUS TARNOVIENSIS założony został, za zgodą dyrektora, przez absolwenta naszej szkoły - Mateusza Prendotę - na początku roku szkolnego 2002/2003. W pierwszej kolejności został ogłoszony nabór chętnych uczennic i uczniów I LO. Po zebraniu grupy dziewcząt (tylko płeć piękna się zgłosiła) chór pod batutą przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Mateusza Prendoty rozpoczął pełną parą próby. Emisję głosu prowadziły Joanna Sas i Małgorzata Kłęk. Aby wzmocnić brzmienie do Scholae Juventuus Tarnoviensis dołączyli chłopcy z chóru Pueri Cantores.

 

Inauguracyjny koncert z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odbył się w budynku I LO dla Grona Pedagogicznego. Ten koncert rozpoczął aktywną działalność chóru nie tylko w obrębie miasta Tarnowa ale i poza jego granicami. Kolejny koncert Bożonarodzeniowy odbył się w kaplicy przy Hospicjum w Dąbrowie Tarnowskiej dla ludzi ciężko chorych i potrzebujących pomocy. Wtedy też nowym dyrygentem został pan Jan Gładysz, który zajmuje się nauczaniem muzyki w Szkole Muzycznej w Tarnowie. Przede wszystkim jest to chór szkolny, więc nie może go zabraknąć na akademiach szkolnych. Dzięki zaangażowaniu i chęciom jakie wkładają jego członkowie w realizację swoich przedsięwzięć, mają otwartą drogę do osiągania nowych sukcesów. Obecnie chór skupia około 40 osób, a w jego repertuarze znajdują się dzieła polskich i zagranicznych kompozytorów różnych epok (m.in. Palestrina, Aihinger, Różycki, Gomółka, Feicht, Lotti).

 

Już po 8 miesiącach działalności Scholae zdobywa pierwsze laury. Dnia 3 maja 2003 roku w IV Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej chór otrzymuje I nagrodę w kategorii wokalno-instrumentalnej w eliminacjach rejonowych. Po konkursie uczestniczy w koncercie finałowym, który odbył się w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie. Kolejnym sukcesem chóru jest zdobycie "Srebrnego Pióra" podczas VI Małopolskiego Konkursu Chórów "Niepołomice 2004" w kategorii chór mieszany. Jednak działalność chóru nie ograniczała się tylko do zdobywania nagród. Scholae Juventuus uświetnia swoją obecnością nie tylko Msze Św. ale i rozmaite imprezy w Tarnowie.

 

 

Chór obecnie liczy około 30 członków, których łączy zamiłowanie do muzyki i inne wspólne zainteresowania. Chórzyści uświetniają swoją obecnością akademie szkolne oraz reprezentują szkołę na zewnątrz.
Od roku szkolnego 2015/2016 dyrygentem chóru jest pan Adam Kaniarz, który mówi że, praca z chórem I LO sprawa mu dużo przyjemności, jest to niesamowite doświadczenie, ponieważ obserwuje jak każdy z członków rozwija swoje zdolności wokalne. Młodzi ludzie w czasie prób chóru mają możliwość zdobywać podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu teorii historii muzyki, poznać arcydzieła literatury chóralnej różnych epok, rozwijać talenty wokalne, uczyć się współpracy i odpowiedzialności.

Członkowie chóru
Soprany: Katarzyna Pasek, Monika Marczyk, Anna Nowak, Magdalena Łuszcz, Gabriela Wenc, Anita Nowak, Paulina Żurek, Weronika Pszczoła

Tenory: Jakub Sojat, Filip Kot, Kamila Hosaja, Wojciech Lechowicz
Alty: Natalia Cygan, Natalia Duk, Maria Łuszcz, Gabriela Jasnosz, Nicole Gromniak, Aleksandra Kumięga, Magdalena Zych, Katarzyna Pietrzak, Natalia Sułowska

Basy: Filip Płaneta, Mariusz Golec, Michał Piątek, Rafał Sowiński, Michał Piotrowski, Mikołaj Bajorek, Kamil Stańczyk, Jakub Papiernik

 

22 grudnia 2015 roku w murach naszej szkoły odbyło się spotkanie wigilijne dla uczniów i nauczycieli. Podczas tego spotkania chór Juventuus Tarnovienses  zaprezentował kolędy i pastorałki a capella.

27 grudnia 2015 roku w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnowie. Chór szkoły wziął udział w świątecznym koncercie kolęd i pastorałek Przy żłóbku Pana. Wraz z chórem wystąpiła Tarnowska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna Divina In Misericordia, pod batutą Adama Kaniarza. Chór szkolny zaprezentował tradycyjne kolędy i pastorałki w opracowaniu na chór i orkiestrę.

koncert choru

 

educatioukseduskryptkregi zajonkluczdokarieryszkkltabu