Marian Kukiel (1885-1973) - generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych, historyk wojskowości, działacz społeczny, absolwent C.K. Gimnazjum w Tarnowie (obecnie I LO), które ukończył z wyróżnieniem. Na emigracji był bliskim współpracownikiem m.in. gen. Władysława Sikorskiego.

 

Gen. Kukiel został wybrany na patrona szkolnej Izby Pamięci, którą uroczyście otwarto w czasie obchodów jubileuszu 460-lecia istnienia szkoły. Zaprezentowana we wspomnianej Izbie ekspozycja historyczna została przygotowana przez dr Janusza Kowala. Zawiera cenne materiały archiwalne, fotografie, pamiątki, oryginalne dokumenty zachowane w szkole, bądź przekazane przez absolwentów.

Bez względu na porę dnia i odległość geograficzną każdy chętny może zajrzeć do Izby Pamięci za sprawą wystawy wirtualnej pt. Izba Pamięci I LO w Tarnowie im. gen. Mariana Kukiela. Gromadzi ona zaledwie fragment bogatych zbiorów prezentowanych w ramach wystawy rzeczywistej, ale w nowatorski sposób zachęca do zapoznania się z postacią i dokonaniami gen. Mariana Kukiela. Wystawę wirtualną można obejrzeć w poniższym linku:  Prezentacja

kukiel