Każdego roku na przełomie listopada i grudnia w wielu miejscach w Polsce rozpoczyna się wielka zbiórka monet „Góra grosza” organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Pomimo panującej pandemii, wolontariusze ze szkolnego koła wolontariatu postanowili zgłosić naszą szkołę i dołączyć do tegorocznej zbiórki.

Uczniowie przez kilka miesięcy zbierali grosze w domach, a następnie dostarczyli je na portiernię. Stamtąd odebrały je wolontariuszki, które na początku maja podjęły się posegregowania i wysłania zebranych monet. Zebraliśmy łącznie ok 35,5 kg groszy, co dało kwotę 523,94 zł. Ogłosiliśmy wcześniej konkurs, że uczeń, który zbierze najwięcej monet otrzyma nagrodę – bezkonkurencyjną rekordzistką okazała się Patrycja Gostek z kl. 1f, która sama dostarczyła ponad 10 kg groszy!

Wrażeniami z przeprowadzonej akcji podzieliła się jedna z wolontariuszek, Kasia:

- W ostatnią środę, wzięłam udział w akcji „Góra grosza”. Razem z siostrą Agnieszką i dziewczynami z naszego wolontariatu posegregowałam odpowiednio przyniesione wcześniej grosze. Następnie pomogłam przy liczeniu pieniędzy i zapisywaniu ich sumy na dołączanych do paczek z groszami kartkach. Po zakończeniu pracy zostaliśmy zaproszeni do mieszkania siostry na herbatę, ciastko i sorbet. Możliwość spotkania się z większą grupką ludzi, w czasie pandemii jest wspaniała. Byłam bardzo zadowolona z okazji do wyjścia z domu w tak ważnym celu. Przyczyniłam się do pomocy, dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Nie wyobrażam sobie jak bardzo musi być to przykre, zwłaszcza, że moja najbliższa rodzina jest dla mnie ogromnie ważna. Tym bardziej cieszyłam się, że mogę im choć trochę pomóc. Atmosfera była bardzo miła, wszyscy zaangażowani i pomocni, a cel spotkania dzięki niezłej współpracy szybko i sprawnie zrealizowany. Muszę przyznać, że akcja naprawdę poprawiła mi humor. Myślę, że gdy pomaga się innym, często samemu się na tym zyskuje, a świadomość zrobienia czegoś dobrego sprawia, że czujemy się znacznie lepiej.

Jak można przeczytać na stronie organizatorów: „Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących”.