W ostatni piątek września w pracowniach I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie odbyła się XIII Małopolska Noc Naukowców zorganizowana pod patronatem marszałka województwa małopolskiego. Odwiedzający mogli wziąć udział w pokazach wielu doświadczeń i eksperymentów prezentowanych i przygotowanych przez uczniów, absolwentów oraz nauczycieli I LO w Tarnowie. W dziesięciu pracowniach obywały się spotkania z ciekawymi pokazami z wielu dziedzin nauk matematyczno-przyrodniczych oraz przedsiębiorczości i ekonomii.


Już przed budynkiem liceum, gości witał spektakularny pokaz baniek mydlanych olbrzymich rozmiarów. Niesłabnącym zainteresowaniem od wielu lat cieszyły się pokazy w Auli szkolnej z ciekłym azotem i niekonwencjonalne doświadczenia chemiczne.
W pracowni geograficznej odbyły się pokazy procesów egzogenicznych, prezentowano skały i skamieniałości oraz prezentacje multimedialne. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję zmierzyć się z grami planszowymi i krzyżówkami geograficznymi.
Pracownie fizyczne oferowały mnóstwo pokazów prostych doświadczeń. Każdy mógł sprawdzić jak działa lustro fenickie, zmierzyć się z paradoksami hydrodynamicznymi czy próbować sprawdzić „ile waży prąd” czy też zamieniać ciepło na prąd elektryczny.
Matematycy przygotowali bardzo dużą ilość łamigłówek, szarad i rebusów umysłowych i zręcznościowych oraz rysunków ilustrujących złudzenia optyczne. Dla osób zainteresowanych przedsiębiorczością, bankowością i szeroko pojętą ekonomią przygotowane zostały stanowiska m.in. do sprawdzania znaków ukrytych na banknotach, prawie jazdy czy dowodzie osobistym, można było zagrać w ekonomiczne strategiczne gry planszowe.
Niekonwencjonalny sposób ukazania piękna trudnych zagadnień matematyczno-przyrodniczych i ekonomicznych, to dzieło szesnastu nauczycieli i grupy ponad 100 uczniów naszej szkoły oraz kilku absolwentów.

Biologia – mgr B. Chumińska, mgr M. Pis, mgr M. Ziemian oraz Szymon Blat, Nikola Grzyb, Julia Jaszczur, Julia Jeż, Ewa Kizior, Aleksandra Kowal, Jakub Lisowski, Angelika Maliszewska, Wiktoria Sokołowska, Anna Starzyk, Aleksandra Stojak, Karolina Tryt, Martyna Uznańska, Martyna Wojciechowska, Oliwia Zielińska (3c)

Stanowiska z biologii:
1. Doświadczenia – plazmoliza, deplazmoliza, wykrywanie tkanki przewodzącej selera, aktywność katalazy, wykrywanie skrobi
2. Mikroskopy - przedstawienie wybranych preparatów biologicznych bakterii, roślin i zwierząt
3. Człowiek – budowa organów (serce, nerka, kolano), budowa szkieletu
4. Stawonogi – spreparowane owady, wycinki z ekosystemu
5. Kręgowce – porównanie szkieletów wybranych przedstawicieli gromad
6. Pokaz – napięcie powierzchniowe wody
7. Warsztaty – malowanie włosów
8. Gra logiczna – „Downfall”, złudzenia optyczne
9. Warsztaty – odciski palców

Chemia – dr R. Adamiak, dr A. Kubala, mgr M. Ilków oraz Krystian Skowron, Maksymilian Czerniak (kl 3b), Aleksandra Janik, Gabriela Dworak, Karolina Hołda, Emilia Skrabacz (3cg), Maja Galbarczyk (3e), Kinga Bugaj (3f), Magdalena Bednarenko, Izabela Głód, Nikoletta Grzyb, Oliwia Jacher, Izabela Janik, Agnieszka Karaś, Ewa Kizior, Wiktoria Kot, Emilia Krupa, Sara Sandheim, Gabriela Skotnicka, Aleksandra Stojak, Gabriela Twaróg (2c), narratorzy pokazów: Izabela Głód, Filip Postawa.
Okrzyki zachwytu i niedowierzania – to właśnie można było usłyszeć zza drzwi słynnej sali chemicznej 0-2, dnia 24 września 2021 roku, gdy tylko zegar (jodowy oczywiście) wybił godzinę 17.00. Co kryło się za owymi drzwiami? Nasi widzowie byli uczestnikami poszukiwań skarbów w tajemniczej posiadłości, mogli zobaczyć m. in. „Chemiczną lokomotywę” dymiącą w takt piosenki „Parostatek”, produkcję „Słoniowej pasty do zębów”, ekologiczne sposoby oświetlania pomieszczeń dzięki samozapłonowi cynku, (do czego oczywiście użyliśmy wody!), nie zabrakło również ogniskowych klimatów, którym towarzyszyły „Świetliki”, zadbaliśmy też o inne atrakcje takie jak „Płonący banknot”, czy odwiedziny małego duszka lub dla niezdecydowanych – zamiana wody w wino, wina w herbatę, a herbaty w wodę. Takie cuda tylko u nas! Na koniec pokazu kolorowa gwiazda wieczoru – „Ognie bengalskie”. Wszystko oczywiście prowadziła świetnie przygotowana przez dr inż. Agnieszkę Kubalę oraz absolwenta naszej szkoły Krystiana Skowrona i grupę młodych chemików. 

Matematyka – mgr I. Jodłowska, mgr A. Smoleń oraz Bartłomiej Czosnek, Marcin Ciężadło, Wojciech Kaczówka, Jakub Koźbiał, Julia Mietelska, Jakub Nowak, Olaf Rozkrut, Aleksandra Rzepa, Konrad Sobol, Bartłomiej Świder, Mateusz Tokarz (3b), Kinga Dzięgiel, Damian Grochowiec, Anna Łata, Katarzyna Myśliwiec, Monika Ryczek, Emilia Soja, Kosma Soprych, Kacper Wójcik (3eg), Patrycja Dynak (2e), Konrad Czarnik, Franciszek Kuźnicki, Tomasz Koźbiał, Miłosz Zabawa (1b), Nadia Rodak (1d).
W klasopracowniach matematycznych czekały atrakcje, które były dostosowane do każdego wieku. Wśród nich były m.in. wystawa złudzeń optycznych, stereogramy umożliwiające oglądanie obrazów trójwymiarowych, obrazy sztuki anamorficznej możliwe do zobaczenia w lustrzanym cylindrze, zagadki matematyczne, tangramy, tantrixy, dwu i trzywymiarowe puzzle, mandale, mozaiki oraz wszelkiego rodzaju układanki logiczne i zręcznościowe. Można było też spróbować swoich sił w składaniu origami, w budowie figur przestrzennych z różnych klocków konstrukcyjnych (Reco, Meli i Bamp ) oraz tworzeniu kartonowych modeli wielościanów.

Fizyka – mgr M. Krupa-Wróbel, mgr P. Kowal, mgr M. Lipiński oraz Tomasz Szczerba, Kacper Moździerz (absolwenci), Izabela Hronowska, Joanna Leżoń, Alessia Łozińska, Tymoteusz Maca, Wiktoria Maksymiak, Kacper Mazur, Karina Sobol, Anna Solak, Karolina Starzec, Mikołaj Suchan, Joanna Sumara, Adam Sypek, Kacper Sysło, Laura Wielgus (3bg), Karol Chodak, Maciej Kochan, Łukasz Kubacka, Kacper Wielgat, Adam Woźniczka (3b), Maria Jóźwiak, Mikołaj Sitko (2b).

Geografia – dr P. Minor-Wróblewska, mgr M. Szwedo oraz Filip Cierpich, Maksymilian Korzeniowski (2e), Adrian Bąk, Adrianna Brodzińska, Mateusz Dyrdał, Małgorzata Kmiecicka, Kinga Patyk, Zuzanna Płaneta, Kacper Przebięda, Gerard Rymanowski (1e), Amelia Bryg, Justyna Jurkiewicz, Bogusława Łabno, Natalia Turek (1g).

Ekonomia – mgr P. Warzecha.

Pokaz baniek mydlanych – mgr U. Świerczek.