Dwie uczennice naszej szkoły Aleksandra Stojak (3c) i Maria Jóźwiak (2b) zostały stypendystkami Programu Queen Hedvig Scholarship i pojadą do Stanów Zjednoczonych. Gratulujemy!

Queen Hedvig Scholarship to projekt skierowany do uczniów trzydziestu najlepszych liceów ogólnokształcących i techników w Polsce i polega na przyznaniu uczniom stypendiów w formie tygodniowego wyjazdu do Doliny Krzemowej w Kalifornii. Będą oni mieli okazję zwiedzić Uniwersytet Stanforda, SRI International (Stanford Research Institute), Centrum Badawcze NASA, zwiedzą San Francisco i innowacyjne korporacje ze Stanów Zjednoczonych.

Nasza szkoła jest jedyną ze szkół małopolskich, którą organizatorzy zaprosili do współpracy przy realizacji programu i przystąpienia do rekrutacji.

Pierwszy etap konkursu odbył się w szkole, gdzie spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów komisja konkursowa wybrała pięcioro uczniów: Maksymilian Czerniak (3b), Maria Jóźwiak (2b), Mikołaj Sitko (2b), Aleksandra Stojak (3c), Miłosz Surmacz (2b). Kandydaci przygotowali dwie prace pisemne. W liście motywacyjnym sporządzonym w języku polskim należało uzasadnić m.in. chęć wzięcia udziału w projekcie, opisać swoje motywacje i korzyści dla realizacji swoich planów naukowych i zawodowych oraz przedstawić swoją aktywność w życiu społecznym, szkole oraz wybitne osiągnięcia w nauce. Esej sporządzony w języku angielskim był poświęcony wybranej postaci, która jest dla kandydata wzorem, idolem naukowym lub biznesowym.

W drugim etapie, kandydaci przygotowali własne wystąpienia w języku angielskim i zaprezentowali je przed Radą Stypendialną. Ten etap miał charakter publiczny. Transmisję on-line mogli śledzić wszyscy zainteresowani, aby następnie zagłosować na swoich faworytów.

Organizatorami projektu są: Queen Hedvig Academy, Fundacja im. Księcia Józefa Poniatowskiego Wspomagania i Rozwoju Szkoły Nowoczesnej przy V Liceum Ogólnokształcącym im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie oraz Grupa Legalia Kancelaria Prawnicza Szczepanik.