Miło nam poinformować, że trzech uczniów naszej szkoły (klasa II A) – Olivier Patorski, Jakub Biedroński i Kacper Szymański pisząc prace na temat: „Bitwa warszawska 1920 – trzy dni, które uratowały Europę przed bolszewizmem. Wojna światów 1920 – Starcie Cywilizacji”, zakwalifikowali się do etapu finałowego II Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Ojcowie Niepodległości – o szablę Józefa Piłsudskiego”.

Finał Konkursu odbył się 15 listopada 2023 r. w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Składał się on z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. Jego tematyka koncentrowała się na życiu i dokonaniach Józefa Piłsudskiego i Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, a także na zagadnieniach związanych z symbolami narodowymi. Ostatecznie, po wielogodzinnych pracach, komisja konkursowa przyznała naszym uczniom, aż dwa miejsca na podium!

II miejsce zajął Olivier Patorski, a I miejsce przypadło natomiast Kacprowi Szymańskiemu!

Wręczenie głównego trofeum – „szabli Józefa Piłsudskiego” miało miejsce podczas uroczystej gali, która odbyła się 16 listopada 2023 r. Jeden egzemplarz otrzymał sam zwycięzca – Kacper Szymański, drugi natomiast, na okres najbliższego roku, trafił do naszego Liceum. Nagrodę odebrał wicedyrektor szkoły pan Marek Foszcz.

Serdecznie gratulujemy!

II Wojewódzki Konkurs Historyczny „Ojcowie Niepodległości – o szablę Józefa Piłsudskiego” objęty był Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Jego organizatorami były: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego  w Ciężkowicach oraz Bractwo Kurkowe w Ciężkowicach.